Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

Godło Polski: orzeł w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwrócony w prawo logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM
Logo Wydzialu
Wydział Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Morskiej w Szczecinie

Unia Europejska

Kierunki studiów Kierunki studiów

Kierunek informatyka

3,5-letnie studia inżynierskie na specjalności:
  • Programowanie systemów informatycznych
  • Programowanie systemów multimedialnych
  • Informatyka morska

Absolwenci najstarszej specjalności jaką jest informatyka morska są przygotowani do pracy w firmach informatycznych związanych z branżą morską. W ramach tej specjalności kształceni są przyszli deweloperzy morskich systemów informatycznych. Student poznaje to jak funkcjonują statkowe systemy informatyczne, w tym systemy nawigacyjne oraz systemy radiokomunikacji i łączności. Kształci się też w projektowaniu i budowaniu symulatorów morskich oraz systemów geoinformatycznych. Informatyka Morska jest specjalnością łączącą główne dziedziny współczesnej informatyki, jak programowanie, grafika komputerowa, sieci komputerowy czy sztuczna inteligencja z wiedzą na temat systemów morskich, gdzie wytwarzanie morskich systemów jest praktycznym wykorzystaniem zdobytych umiejętności.

Absolwent specjalnością programowanie systemów informatycznych jest przygotowany do pracy w zawodzie programisty. Jest to specjalność nastawiona mocno na naukę programowania i wszystkiego tego co jest z tym związane. Student poznaje już od samego początku tajniki języków programowania obiektowego oraz projektowania i funkcjonowania systemów komputerowych. Ukierunkowanie tej specjalności to techniki programowania i poznanie narzędzi programistycznych z elementami pracy zespołowej włącznie, a także inżynierii oprogramowania, prowadzenia testów jednostkowych i automatyzacji testów, budowy graficznych interfejsów użytkownika czy programowania niskopoziomowego oraz równoległego i rozproszonego, a także optymalizacji kodu. Jest to specjalność skrojona na miarę przyszłych zaawansowanych programistów.

Absolwent specjalności programowanie systemów multimedialnych przygotowany jest do realizacji zaawansowanych projektów informatycznych z wykorzystaniem metodyk zwinnych na przykładzie systemów multimedialnych, symulatorów oraz gier. Jest to specjalność najbardziej uniwersalna dla osób chcących poznać tajniki programowania jak i technologie multimedialne, jak i metodyki zarządzania zespołem. W ramach tej specjalności prowadzone są przedmioty z zakresu grafiki komputerowej, przetwarzania obrazów i dźwięku, programowania w silnikach graficznych, wirtualnej rzeczywistości, zarządzania gestami i śledzenia człowieka oraz ruchu gałek ocznych, a także wykorzystywania systemów Internetu Rzeczy do budowy zaawansowanych systemów informatycznych, symulatorów i gier. Studenci poznają oprogramowanie zarządzania projektami Jira, uczą się automatyzować testy i wytwarzać efektywne aplikacje pod względem wydajności obliczeniowej oraz energetycznej na urządzenia desktopowe, mobilne i aplikacje webowe. Zakłada się tutaj prowadzenie praktycznych zespołowych zajęć projektowych w technikach zwinnych typu SCRUM odzwierciedlając prawdziwy zespół deweloperski, gdzie w poszczególnych sekcjach: grafiki, dźwięku, programowania, IoT oraz VR każdy znajdzie coś dla siebie i się w tym wyspecjalizuje.

Studenci wszystkich specjalności w ramach przedmiotów kierunkowych kształcą się w zdobywaniu umiejętności projektowania i posługiwania się bazami danych, budowania systemów w ramach inżynierii oprogramowania, zastosowania sztucznej inteligencji, bezpieczeństwa i kryptografii, paradygmatów programowania, sieci komputerowych, grafiki 2D i 3D oraz aplikacji internetowych.

Studia II stopnia na kierunku Informatyka:


Studia, które osobie posiadającej tytuł inżyniera pozwolą uzyskać dodatkowo tytuł magistra inżyniera. Stanowią kontynuację specjalizacji w zawodzie informatyka, a chętnym pozwolą przygotować się do dalszego rozwoju w kierunku stopnia doktora nauk technicznych.

Proponowane studia uzupełniające stanowią unikalne rozwiązanie nastawione na praktyczną naukę zawodu. Program studiów docenią wszyscy, którym zależy na pracy projektowej. Liczba wykładów została tutaj zminimalizowana na rzecz laboratoriów oraz projektów. Liczba projektów rośnie z semestru na semestr co podkreśla charakter praktyczny tych studiów. Są to studia trwające 1.5 roku, gdzie tylko pierwszy semestr jest wspólny dla wszystkich grup studenckich. W jego trakcie prowadzone są moduły wprowadzające do jednego z trzech modułów specjalnościowych. Tutaj student wybiera też swoją przyszłość obierając jeden z trzech modułów specjalnościowych. Jako, że specjalizujemy się w różnego rodzaju technikach programowania, zatem wszystkie moduły są z nim związane. Wybór na techniki programowania padł z tego względu, że to wytwarzaniem systemów zajmują się firmy branży IT naszego regionu i kraju. W ramach obranego modułu student kształci się w wytwarzania systemów na wybranym przykładzie.

Pierwszym z modułów jest Programowanie nastawione na rozwijanie się w technikach programania w pracy programisty systemów informatycznych. Student kształci się w technikach pracy zespołowej, programowania baz danych, projektowania interfejsów użytkownika zgodnie z zasadami użyteczności GUI, metod kompilacji, programowania w chmurach czy technik testowania i optymalizowania kodu źródłowego.

Drugim modułem jest Sztuczna Inteligencja nastawiona na wytwarzania nowoczesnych systemów wykorzystujących przede wszystkim uczenie maszynowe. Student poznaje kompleksowo wszystkie systemy sztucznej inteligencji, od systemów decyzyjnych, przez sieci neuronowe, głębokie uczzenie maszynowe, systemy wizyjnego rozpoznawania obrazów, programowania robotów oraz programowanie systemów konwersacyjnych. Poznaje także możliwości wykorzystania chmur obliczeniowych w sztucznej inteligencji.

Ostatnim z modułów jest Internet Rzeczy, gdzie student zdobywa wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania systemów elektroniki wzajemnie komunikujących się i wykorzystujących sztuczną inteligencję. Moduł ten pozwala na zdobycie zaawansowanej umiejętności programowania w sprzęcie, elektroniki, wykorzystania układów reprogramowalnych, skalowania systemów, a także zaawansowanych metod łączności sieciowej i wykorzystania chmur w układach IoT.
 

Kierunek teleinformatyka

Czas trwania studiów i liczba godzin

Studia na tym kierunku trwają 3,5 roku (7 semestrów). Łączna liczba godzin zajęć na studiach wynosi 2535 godzin na osobę w tym:
  • 1095 godzin wykładów realizowanych jednocześnie dla wszystkich studentów na roku
  • 195 godzin ćwiczeń (w grupach 32 osobowych)
  • 1035 godzin zajęć laboratoryjnych (w grupach 16 osobowych)
  • 210 godzin zajęć projektowych (w grupach 8 osobowych)
Studenci odbywają 6 miesięczną praktykę po piątym semestrze studiów w firmach branży IT,  ICT oraz branży elektroniki morskiej.

Ogólne cele studiów

Celem kształcenia na kierunku teleinformatyka jest zapewnienie studentom poznania szerokich podstaw wiedzy z teleinformatyki, która pozwali na osiągnięcie dużej elastyczności w czasie planowania kariery zawodowej. Celem kształcenia jest również nabycie i rozwijanie umiejętności projektowania systemów, jako elementów procesu technicznego poprzez skuteczne łączenie wiedzy teoretycznej z praktyczną.

Elementami wyróżniającymi kierunek teleinformatyka na Politechnice Morskiej w Szczecinie, na tle innych kierunków występujących w Polsce i na świecie, jest ukierunkowanie efektów kształcenia na praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy i umiejętności, także w kontekście aplikacji, funkcjonowania systemów teleinformatycznych.
Dodatkowo, rozszerzenie programu studiów o przedmioty związane z nawigacją oraz urządzeniami nawigacyjnymi stosowanymi w technice morskiej pozwala poszerzyć możliwości zatrudnienia absolwentów w sektorze gospodarki morskiej. Uwzględnienie w programie kształcenia wspomnianych zagadnień powiązanych z problemami nawigacji jest unikalne w skali kraju a także w skali światowej.

Program studiów

Program studiów na kierunku teleinformatyka  został opracowany na podstawie misji i strategii PM i WIiT. Jest również przejawem zapotrzebowania podmiotów gospodarczych i instytucji o możliwość kształcenia absolwentów o kompetencjach teleinformatyka wymienionych w sylwetce absolwenta.

Sylwetka absolwenta

Absolwent kierunku teleinformatyka posiada następujące kompetencje ogólne:
  • demonstruje podstawową wiedzę z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych;
  • posiada umiejętność analizy i syntezy;
  • posiada umiejętności zarządzania informacją (wykazuje umiejętność  pobierania i analizowania informacji z różnych źródeł);
  • posiada umiejętności rozwojowe i umiejętność rozwiązywania problemów, jest kreatywny;
  • posiada zdolność do stosowania wiedzy w praktyce;
  • wykazuje inicjatywę i przedsiębiorczość w zdobywaniu pozycji na rynku pracy;
  • potrafi planować zadania, przygotowywać i zarządzać projektami;
  • wykazuje umiejętność samodzielnej pracy, ma zdolność uczenia się, rozumie potrzebę rozwoju zawodowego; potrafi krytycznie ocenić własne umiejętności  i zidentyfikować braki;
  • posiada zdolność adaptacji do nowych sytuacji zdobywaną w trakcie praktyk zawodowych;
  • demonstruje umiejętność pracy zespołowej, podejmowania decyzji i przywództwa;
  • potrafi właściwie komunikować się w zakresie działalności zawodowej;
  • potrafi współpracować w zespole interdyscyplinarnym.

Absolwent kierunku teleinformatyka posiada następujące kompetencje szczegółowe:

  • absolwent posiada nowoczesną wiedzę i umiejętności z zakresu ogólnych zagadnień informatyki i telekomunikacji;
  • posiada wiedzę i umiejętności techniczne z zakresu systemów teleinformatycznych;
  • dobrze zna zasady działania i budowy sprzętu komputerowego oraz urządzeń teletransmisyjnych;
  • posiada umiejętności programowania komputerów, sieci komputerowych;
  • zna mechanizmy bezpieczeństwa i potrafi je stosować w systemach teleinformatycznych;
  • ma podstawową wiedzę w zakresie systemów operacyjnych, szczególnie systemów czasu rzeczywistego;
  • ma przygotowanie ogólne w zakresie przedmiotów matematyczno-fizycznych, podstawowych przedmiotów elektronicznych i przedmiotów ekonomiczno-humanistycznych;
  • umie posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu informatyki telekomunikacji i elektroniki;
  • ma wiedzę i umiejętności niezbędne do projektowania, implementowania i eksploatacji systemów teleinformatycznych, obejmujących zarówno sprzęt jak i oprogramowanie;
  • zna zasady inżynierii oprogramowania pozwalające na prowadzenie projektów informatycznych;
  • jest przygotowany do pracy w firmach informatycznych i telekomunikacyjnych lub w innych firmach i organizacjach zajmujących się tworzeniem, wdrażaniem lub utrzymaniem narzędzi i systemów teleinformatycznych;
  • ma umiejętności stosowania nowoczesnych metod organizacji pracy w celu osiągnięcia wysokiej jakości i efektywności działania;
  • posiada szczegółowe umiejętności w zakresie programowania komputerów i sieci mobilnych;
  • ma umiejętności językowe zgodne z wymaganiami określonymi dla poziomu B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, biegle posługuje się językiem obcym w zakresie słownictwa zawodowego;

Opis programu studiów w poszczególnych semestrach

Semestr 1
W semestrze dominują przedmioty ogólne oraz podstawowe. Studenci mają do wyboru jeden z dwóch przedmiotów w dwóch modułach obieralnych przedmiotów ogólnych. Dokonują także wyboru języka kontynuowanego w następnych przez następne 3 semestry. Realizowane są także przedmioty podstawowe (analiza matematyczna, fizyka, elektrotechnika). Rozpoczyna się także realizacja przedmiotów kierunkowych (podstawy programowania, technologie programowania).
Semestr 2
W semestrze kontynuowane są przedmioty ogólne w dwóch modułach obieralnych oraz przedmioty podstawowe (algebra liniowa matematyka dyskretna, elektronika). Realizowane są przedmioty kierunkowe (technika cyfrowa, architektura systemów mikroprocesorowych). Rozpoczyna się przez następne 4 semestry wychowanie fizyczne.
Semestr 3
W semestrze realizowane głównie przedmioty kierunkowe (układy i systemy automatyki, podstawy telekomunikacji, programowanie obiektowe, sieci komputerowe, systemy operacyjne, teoria systemów). Realizowane są ostatnie przedmioty podstawowe (inżynieryjne zastosowanie probabilistyki i statystyki, oprogramowanie inżynierskie). W takcie semestru studenci dokonują wyboru jednych z dwóch specjalności:
  • Eksploatacja systemów łączności – ESŁ,
  • Projektowanie systemów łączności – PSŁ.
Semestr 4
W semestrze realizowane są głównie przedmioty kierunkowe i specjalnościowe. Dwa przedmioty specjalistyczne przeprowadzone są niezależnie od wyboru specjalności (seminarium dyplomowe, nawigacja obiektów mobilnych). W semestrze studenci dokonują wyboru tematu pracy dyplomowej.
Semestr 5
Podobnie jak w semestrze 4, realizowane są głównie przedmioty kierunkowe i specjalnościowe. Jeden przedmiot (urządzenia nawigacyjne) przeprowadzony jest niezależnie od wyboru specjalności.
Semestr 6
Semestr przeznaczony jest na realizację praktyki programowej.
Semestr 7
W semestrze realizowane są ostanie przedmioty kierunkowe i specjalnościowe. Realizowane są projekty indywidualne i zespołowe, Studenci kończą pisanie pracy dyplomowej.
Przewidywane możliwości zatrudnienia
Po ukończeniu studiów na kierunku teleinformatyka, absolwent znajdzie pracę  w firmach informatycznych i telekomunikacyjnych zajmujących się budową, wdrażaniem lub utrzymaniem narzędzi i systemów przesyłania danych i informacji, w szczególności pracę w zespołach projektowych i zespołach administrujących pracę systemów teleinformatycznych. Z łatwością odnajdzie swoje miejsce w organizacjach i przedsiębiorstwach stosujących nowoczesne systemy zarządzania, sterowania i inżynierii wiedzy. Dzięki temu, że w trakcie studiów studenci poznają technologie teleinformatyczne stosowane w najbardziej zaawansowanych systemach oraz sposoby ich wytwarzania, będą oni mogli podejmować pracę zawodową na szerokim rynku pracy przedsiębiorstw różnych sektorów gospodarki o wysokim stopniu specjalizacji, w tym gospodarki morskiej.

Zdobyte na uczelni umiejętności ułatwią prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Absolwenci kierunku uzyskują podczas studiów poszerzoną znajomość języka angielskiego, także specjalistycznego w dziedzinie wiedzy, którą się zajmują. Dzięki temu mogą odnaleźć się nie tylko na polskim, ale też światowym rynku pracy.
Autor: Website Administrator

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę